Чехи на території України

Етапи заселення України 

Початок XIII століття – польська історична хроніка свідчить, що під час голоду в Чехії 1281-1282 рр. деяке число чехів переселилось на територію сучасної Галичини. Яке число на жаль достеменно невідомо. Але це поклало початок поступового заселення чехами території Західної України. Чехи займались землеробством, військовою справою та торгівлею.

Перші чехи заклали фундамент для подальшого заселення України. Наприклад, вже у XV століття деякі чехи вибрали Україну як місце свого прихистку від релігійних переслідувань. (у той час велись Гуситські війни; римо-католицька церква знищує тисячи гуситів). 

Результатом таких переслідувань стало те, що Україна отримала визначного гетьмана – Пилипа Орлика, який є далеким нащадком чеського роду Орлики де Лазіски. 

У II половині XVIII століття російська імператриця Катерина ІІ запросила європейців колонізовувати Крим. Після захоплення Криму російська корона хотіла заселити Крим лояльним до себе населенням. За історичними хроніками тоді зважилось на переїзд 170 чеських сімей.  

II половина XIX століття – тогочасна Росія стає на шлях реформ і після відміни кріпосного права вона потребує нових технологій, збільшення робочих місць та економічного розвитку, щоб наздогнати Європу. Російська імперія знову запрошує європейців колонізовувати територію України. Окрім, німців, на запрошення відгукнулись чехи.

Росія звільнила чеських колонізаторів від сплати податків на 5 років, а також на цей час звільнила від військової служби. Росія гарантувала свободу віросповідання всім, хто приїде колонізовувати територію сучасної України. 

У період колонізації Волині чехи по пільговим цінам скупили 20 тисяч гектарів. 

За переписом населення 1897 року в Україні проживало 36 тисяч чехів, з них майже 28 тисяч проживали на території Волині. 

За останні дві хвилі еміграції чехи принесли в Україну нові технології ведення сільськогосподарської діяльності, організації побутового життя та культуру пивоваріння.

Відомі чехи, яких пов’язало життя з Україною

Назву вам трьох найвідоміших чехів України. Можливо не кожен пам’ятає їхні імена, але їхні здобутки знає кожен українець. 

Вікентій Хвойка – чеський іммігран, що переїхав з Чехії до Києва в 1876 році. В Україні він став відомим археологом та істориком, а відомий він кожному за відкриття на території України древніх поселень Трипільскої культури.

Пилип Орлик – повторюсь, був українським гетьманом чеського роду, що написав першу у світі демократичну конституцію, де був розподіл повноважень між різними гілками влади.

Йозев Главка – чеський архітектор за чиїм проєктом був збудований всім відомий «Хоґвартс» у Чернівцях. 


Це такі «головні» досягнення чехів на території України чеської спільноти, але історики знають набагато більше імен які непомітно внесли свою частку у розбудову України. 

ХХІ століття та чехи в Україні 

За переписом 2001 року в Україні проживало 5917 чехів. Звичайно, що на сьогодні це число нічого не значить. Реальна кількість чехів невідома. Багато виїхали як краяни до Чехії або хтось просто перестав відчувати своє чехом та став українцем.

Незначна кількість чехів, які продовжують відчувати свою приналежність до чеської культури та чеського народу об’єднались в громадські організації. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.