Робота для студентів у Чехії

У минулій статті я писав про те скільки ж все-таки потрібно студенту на прожиття у різних містах Чехії. За українськими мірками сума вийшла серйозна. Звичайно ж, у студента й у батьків виникає запитання “А де взяти гроші?”. І ця стаття дає відповідь на це одвічне запитання. Якщо коротко, то у Чехії студент може знайти роботу і заробляти від 8 тисяч крон на місяць. Тепер більш детально про це.

Який тип візи дозволяє працювати студенту?

Закон дозволяє працювати іноземним студентам із візою типом D із метою перебування 23, 24, 29 (зазвичай, у всіх студентів дана мета перебування).

Якщо ви не впевнені чи можна вам офіційно працювати і ви не хочете порушувати чеського законодавства, то зробіть як я, – відвідайте безкоштовну юридичну консультацію в Інтеграційному центрі для іноземців. Там професійні юристи подивляться вашу візу і скажуть, чи дозволяє закон вам працювати, чи ні.

Де шукати роботу?

У Чехії неосновну роботу (підробіток, робота для студентів) позначають словом brigáda. Тому у пошуках роботи орієнтуйтесь на це слово. На сайтах шукайте спеціальну вкладку із таким словом.

Рекомендую розпочати пошук зі спеціалізованих сайтів. Наприклад, таких як, jobs.cz і prace.cz. Існує один хороший сайт із пропозиціями виключно для студентів, – nabrigadu.cz. На тому сайті можна знайти роботу буквально на вихідні та трішечки собі підзаробити.

Сотні студентів зі Східної Європи шукають собі роботу на сторінках у Вконтакті. На жаль, не можу вам скинути посилання на ці сторінки, тому що я зараз в Україні. Але якщо вам не лінь заходити через VPN, то просто введіть у пошуку “робота в Праге” і точно щось знайдете.

Однією з переваг пошуку роботи у Вконтакті є те, що можна знайти роботу, наприклад, офіціантки у російському закладі, де не вимагається знання чеської мови, але відповідно і зарплатня нижча.

Чехи шукають собі роботу не через ВК, а через Фейсбук. Ось декілька із цих сторінок:

На цих сторінках постійно публікуються вакансії й можливо ви натрапите на якусь хорошу пропозицію.

У Празі працюють студентські агентури, які займаються пошуком працівників для різних підприємств. Одна з таких – це агентура “Студент”.

Ця агентура допоможе вам знайти роботу і виступить посередником між вами та роботодавцем. Агентура не візьме з вас грошей, її послуги оплачує роботодавець.

Трудові договори для студентів

Зі студентами укладають два типи договорів: DPČ і DPP. А тепер більше детально про кожен із цих типів.

Договір про трудову діяльність (Dohoda o pracovní činnosti – DPČ):

  • робочий час максимум 20 годин на тиждень;
  • у договорі вказуються обсяг робіт, час роботи та строк на який він укладається.

Договір про виконання робіт (Dohoda o provedení práce – DPP):

  • робочий час максимум 300 годин на рік в одного роботодавця;
  • можна укласти декілька таких договорів із різними роботодавцями.

Коли будете підписувати договір, то уважно його перечитайте, а саме, зверніть увагу на зарплату, час, строк дії договору і місце виконання роботи.

Скільки може заробляти студент у Празі?

Середня зарплата для студента 90-100 крон на годину. Менше отримують тільки офіціанти.

Тобто, якщо працювати 20 годин на тиждень і отримувати 100 крон, то за місяць можна заробити 8000 крон. Стільки виходить у період навчання, але на канікулах можна заробити більше.

На канікули можна укласти той договір, що на 300 годин і працювати 35-40 годин на тиждень. За таких умов можна мати дохід 12-15 тисяч крон на місяць.

В яких галузях працювати найкраще

Дивлячись до чого ви прагнете. Якщо ви прагнете заробляти чим побільше грошей, але готові тяжко працювати, то шукайте роботу офіціанта. Звичайно, що вони за годину заробляють менше, ніж працівники в інших галузях, але офіціанта рятують чайові, а в Чехії їх залишають нормально.

На жаль, дохід у вигляді чайових не надто стабільний, але “якщо карта ляже”, то спокійно заробите 14-15 тисяч крон.

А ось, якщо ви хочете стабільної роботи зі стабільним заробітком, то рекомендую вам піти працювати у якусь велику мережу магазинів одягу (наприклад, H&M). Вакансії для студентів можна подивитись на сайті будь-якої мережі магазинів у спеціальній вкладці “Kariéra”.

Чому саме магазину одягу? А вони пропонують одні з найкращих умов праці. Вони надають стравенки (купони за які можна безкоштовно взяти продукти у супермаркеті) і карту мультиспорт (абонемент майже у всі спортзали Праги).

Приємним бонусом ще є те, що магазин видасть вам безкоштовно чеське медичне страхування VZP.

Неофіційне працевлаштування

НЕ РЕКОМЕНДУЮ! Якщо ви вирішили навчатись у Європі, то не шукайте собі проблем на свою п’яту точку. Не дай Боже, вам дадуть штраф, то згодом при подачі документів на нову візу у вас будуть серйозні проблеми (можливо вам навіть відмовлять у видачі візи).

Студентів, які працюють неофіційно відносно часто обманюють і кидають на гроші. 

У Чехії можна безкоштовно навчатись і при цьому заробляти собі на життя. Звичайно, багато не заробиш, але $300-400 має вистачити на економне прожиття. Але потім, після отримання чеського диплома, відкриються неймовірні перспективи із професіями, які приноситимуть декілька тисяч євро у рік.

Підписуйтесь на блог у Facebook, щоб не пропустити нових статей.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.