Слід української еміграції в Празі

Українці вже більше століття обирають Прагу, як місце для початку нового життя, тому не дивно, що у місті залишились певні сліди українського перебування у Празі. На жаль, ці сліди ледь помітні на фоні того скільки українців приїздить до Праги щороку.

Адреси цих місць я вказувати не буду, тому що у кожного є Google й знати дорогу до цих пам’яток можна самостійно.

1. Храм Святого Архангела Михаїла на Петршині

Незвичайний для тутешніх місць дерев’яний храм стоїть на схилі пагорба Петршин, у садах Кінських. Культова споруда належить уніатській церкві. Побудована у другій половині 17-го століття на Закарпатті, яке ще століття тому частково було частиною Чехословаччини. Спочатку дерев’яна церква стояла в селі Великі Лучки, що поблизу Мукачева. У 1929 р. її бережно розібрали, пронумерували кожну деталь та відправили поїздом до Праги, як дар жителів Закарпаття вірянам Чехословаччини. Храм до сьогодні діє, в ньому проходять богослужіння.

2. Пам’ятник Тарасові Шевченку


Пам’ятник Кобзарю був встановлений 2009 року. На відкриті був присутній тодішній Президент України Віктор Ющенко.
Прага не просто так стала місцем спорудження пам’ятника українському поету. Саме у Празі було видане перше нецензуроване видання «Кобзаря» (1876 року в Російській імперії почав діяти Емський указ, який забороняв публікування літератури українською мовою).
У Празі також є пам’ятна дошка встановлена книзі Шевченка «Кобзар».

3. Пам’ятна дошка Іванові Пулюю

Видатний європейський фізик українського походження. Здобув визнання у сфері електротехніки та машинобудування. Був професором, а згодом й ректором Німецької вищої технічної школи у Празі (нині Чеський технічний університет або ČVUT).

Похований Іван Пулюй у Празі, Сміховський цвинтар.

4. Пам’ятна дошка Іванові Франку

Гранітна дошка з бронзовим рельєфом. Текст українською та чеською мовами: «Великий син українського народу, поет-революційний демократ». В 1891 році Іван Франко виступив у Празі на з’їзді прогресивної слов’янської молоді.

5. Пам’ятна дошка Іванові Горбачевському

Засновник чеської лікарської хімії та біохімії. В 1902-1903 роки ректор Медичного факультету Карлового університету. 1917-1918 – міністр охорони здоров’я Австро-Угорщини.

6. Собор Святого Клімента

Головний храм греко-католиків у Чехії. Церква знаходиться буквально навпроти Карлового мосту. В 1931 році Празький архієпископ Франтішек Кордач передав храм місцевим українським греко-католикам.

7. Пам’ятна дошка Михайлові Грушевському

У березні 1919 року Грушевський емігрував до Праги, де заснував Український Соціологічний Інститут. Був членом Чеської академії наук.

8. Ольшанський цвинтар

На цьому цвинтарі є поховання визначних українських емігрантів. Наприклад, ще декілька років тому на цвинтарі покоївся Олександр Олесь. На цьому цвинтарі я й знайшов свою землячку з Луцька — Ніну Левитську. Емігрувала до Праги через загрозу арешту за протипольську діяльність.
Також на кладовищі є декілька поховань державних діячів УНР та офіцерів Армії УНР, які були змушені емігрувати до Чехословаччини.

Сподіваюсь з часом знайду ще більше України в Празі, й не на кладовищі. Якщо знаєте ще якійсь сліди українського перебування у Празі, то пишіть про це у коментарях.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.